Film: Nádherné bytosti

by - února 15, 2013

Ethan (Alden Ehrenreich) je životní smolař. Po předčasné matčině smrti de facto přišel i o otce, protože ten se utápí v žalu a syn pro něj přestal existovat. Navíc žije v zapadákově jménem Gatlin County, kde je jeden den jako druhý a všechny nesmírně ubíjející. Místo zcela vystihuje Ethanův komentář: „V Gatlinu člověka nečeká žádné překvapení. Je to ta nejpitomější díra. Doteď jsem si to aspoň myslel. Zdá se ale, že jsem se sakra seknul…“ Zásadní změnu optiky prodělá Ethan díky nové spolužačce, krásné a tajemné černovlásce Leně Duchannesové (Alice Englert). Ethana na ní nejvíc fascinuje asi to, že ji zná, protože se mu opakovaně zjevovala ve snech. Lena to v Galtinu nebude mít lehké, protože na každého „cizáka“ se místní dívají skrz prsty. Ale protože je Lena neteř místního podivína Macona Ravenwooda (Jeremy Irons), je nenávist zdejších lidí přímo hmatatelná. Dívka si z nevraživosti domorodců nic nedělá, protože má mnohem větší trápení. Ona i její příbuzní jsou Zaklínači, mocné bytosti s pozoruhodnými schopnostmi. Nad Lenou ale visí temné prokletí a jí zbývá už jen sedmdesát pět dní do chvíle, která rozhodne o jejím osudu: Buď bude dostatečně silná a její moc se přidá na stranu dobra, anebo jí pohltí síly temnoty a ona se stane kněžkou zla jako její matka Sarafine (Emma Thompson). V zoufalé situaci najde pomoc tam, kde by ji asi nečekala. U smrtelníka jménem Ethan, který je ochoten ji hájit, i kdyby měl kvůli tomu položit vlastní život. Může síla lásky odolat mocné magii, které nad nimi oběma krouží?

 Zvědavá na tenhle film jsem odvážně a bez jakékoli přípravy vyrazila do kina. Knížky jsem nečetla a a těsně před odjezdem z domu jsem si projela aspoň synopsi, abych věděla, na co vlastně jdu. Taky jsem se podívala na ten absolutně boží trailer. Tu písničku u něj miluju.

Tak trochu jsem čekala něco jako Stmívání. Ani nevím proč. Někdy bohužel odsuzuju věci předem a tentokrát to byla velká chyba. Pohodlně jsem se posadila a začala s modlením "ať je to s titulkama, ať je to s titulkama" a čekala, až přejdou ty úvodní ukázky.


Moje modlitby byly vyslyšeny.

Ethan je tak trochu podivín. Už hned na začátku mě zarazilo, že spí v posteli v teniskách, ale ok, to se dá přejít. Má noční můry o neznámé holce bez tváře a zdají se mu znovu a znovu. Je začátek nového školnío roku a on nastupuje do třeťáku - pomiňme prosím fakt, že ten herec vypadá na třicet - stejně jako nová holka, která přijela do města. Neteř podívínského místního vyvržence Macona Ravenwooda.
Lena se stane okamžitě vyvrhelem stejně jako její strýc, protože Gatlin je staromódní křesťasnské město a podle jeho obyvatelů jsou ona a její rodina uctívači Satana.
Jenže oni jsou něco úplně jiného. Jsou to zaklínači. Bytosti náležící Světlu nebo Temnotě. Podle toho, jak si zvolí. Pro Lenu to samozřejmě není tak jednoduché, protože její rodina je prokletá...

Vážně, vážně moc jsem byla zvědavá na obsazení a jak se s tím herci vypořádají. Jeremy Irons je můj oblíbenec a i tentokrát v roli šíleného strýčka zazářil.
Ethan mi přišel ze začátku nesympatický, ale jak začal trousit hlášky, tak se to poddalo. Navíc mi někoho hrozně připomínal a já ne a ne přijít na to koho. Až když tam byl záběr, kdy spí, došlo mi, že mi připomíná Emmeta ze Stmívání. Taky takovej méďa :D 
No každopádně to nepřebilo to, že mi ten herec přišel na studenta ve třeťáku moc starej. 
 
Samotná  Lena byla taky tak trochu překvapení. V tom dobrém slova smyslu. Čekala jsem někoho ufňukaného nad tím, co se jí má stát, ale ta holka dokonce ví, co je to sarkasmus a ironie a občas je umí i použít.

Ze zbylého hereckého obsazení jsem chtěla hlavně vidět Zoey Deutch. Otravnou pomlouvačskou blonďatou katolickou holčičku zahrála dobře, takže se těším, až ji uvidím v roli zadků-nakopávající dhampýrky.Na začátku, když Ethan mluvil o Gatlinu se vedle mě ozvalo "teď doslova citujou knížku" a jak Lena rozbila ta okna ve třídě,  tak "vždyť měla rozbít jenom jedno".
Opravdu nevím, jak to mělo být. Já ty knížky nečetla. A ani je číst nehodlám. Protože ten film mi přišel skvělý a já si o něm nechci zkazit iluze. Ani nechci vědět, jestli ty hlášky, které občas opravdu rozesmály byly z knihy nebo si je vymysleli scénáristi.
Je pravda, že ze začátku ale i v nějakých částech jsem nechápala, nebo hned nevěděla, o co jde. Jenže stačilo chvíli počkat. Už jsem si holt zvykla na ten luxus vědět co se stane dřív, než se to stane.
Nevím jak ostatním, ale mě se tenhle film vážně líbit. Od těch, co četli knižní předlohu bohužel není slyšet moc pěkných věcí, ale ode mě 8/10

zdroj obrázků

Co vy, viděli jste Nádherné bytosti? Líbil se vám film?

PS: Mohl by mi prosím někdo vysvětlit - kdokoliv - proč se to jmenuje Nádherné bytosti?

Trailer:


You May Also Like

6 komentářů

 1. To znie skvele 8) Tiež som ešte knihu nečítala, chystám sa, ale keďže je dosť hrubá uprednostním najprv film 8)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jak říkám, mě se to líbilo, ale někde jsem četla, že to přirovnávají k Eragonovi, to zpracování. Proto si na knížky radši nechám zajít chuť :)

   Vymazat
 2. Ten herec vypadá fakt starší!! :OO Moc moc starší. to nemohli vybrat nějakého mladšího?? (a hezčího mimochodem :P)
  Já knihu nečetla, film nějak extra neprožívám, ale někdy se na něho ráda kouknu :)) Beru ho jako takovou fajn oddechovku :)
  a skvělý článek mimochodem!! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že jo! Souhlasím v obou bodech :D :P
   Jasný no :)
   Děkuju :)

   Vymazat
 3. Knížky jsem nečetla, ale film jsem viděla a nebylo to vůbec špatné :) Máš ale pravdu v tom, že ten herec rozhodně nevypadá na 16ti letého kluka.
  Nejradši jsem tam měla toho Ethanovaka kamaráda! Byl super, i když nakonci si to u mě trochu pokazil :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím Ethanem se fakt sekli no...
   Už nevím, jak se jmenoval, ale hrál i v project X a teď i v Jeníčkovi a Mařence. Je nějak moc v kurzu... :)

   Vymazat